• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1946889
    • Do końca roku: 228 dni
    • Do wakacji: 35 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-17

    Imieniny: Brunony, Sławomira

  • Kartka z kalendarza

Zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe - poznaj zwierzęta, które można hodować w domu. Prawie każdy pragnie mieć w domu zwierzątko, które będzie towarzyszem zabaw jak pies, czy przytulanką jak kot, czy też zwierzakiem, którego życie można obserwować jak rybki w akwarium, gady w terrarium, chomiki czy też świnki morskie.

Pies

   Dla wielu osób pies jest członkiem rodziny i najlepszym przyjacielem.

   Pierwsze dni psa w nowym domu są szczególnie ważne, dlatego zaleca się, by możliwie jak najwięcej czasu poświęcić wtedy czworonogowi. Jeżeli pies trafił do Was z innego miejsca, np. schroniska lub od poprzedniego właściciela, warto zadbać, by zabrać również jego ulubioną zabawkę lub kocyk, by czuł znajomy zapach.

   Należy pamiętać, że do prawidłowej adaptacji w nowym miejscu,  zwierzęciu potrzebna jest stabilizacja i jasne zasady. Stabilizacja nie wiąże się jedynie z regularnością spacerów lub podawania jedzenia, ale przede wszystkim z egzekwowaniem tego, co psu wolno, a czego nie.

   Pies powinien mieć: posłanie,  obrożę i smycz; miski i karmę.

  Średnia długość życia psa w zależności od rasy:   psy ras średniej wielkości żyją około 10 lat, duże psy –  6-7 lat.

 

Kot

     Kot domowy może żyć nawet 20 lat. Koszty jego utrzymania są stosunkowo niewielkie, jednak musimy liczyć się z tym, że na którymś etapie życia będzie potrzebował opieki weterynaryjnej i leczenia. Koty do szczęścia potrzebują kilku rzeczy: kuwety ze żwirkiem, pełnej miski jedzenia i drapaka.

    Koty bywają opisywane jako zwierzęta samotne, choć w rzeczywistości bywają niezwykle towarzyskie i uwielbiają spędzać czas z właścicielem. Posiadają również wrodzoną łatwość obserwowania i uczenia się. Raczej nie sprawiają większych problemów, ale miewają swoje humory. Niekiedy trudno zrozumieć kocie postępowanie, ale przecież właśnie za to kochamy czterołapy!

  Co ważne, planując 2-3 dniowy wyjazd, możemy pozostawić kociaka samego w domu. Wystarczy, że nasypiemy wystarczająco dużo karmy i napełnimy miskę ze świeżą wodą.

 

Rybki akwariowe

   Akwarium to prawdziwa ozdoba mieszkania – szczególnie jeżeli wzbogacimy je o dekoracyjne akcenty, podwodne domki i ciekawe skały. Niezwykle fascynujący jest sam wybór rybek, a następnie powiększanie ”kolekcji”. Ważny jest również racjonalny dobór okazów – nie wszystkie rybki będą żyć ze sobą w zgodzie. Niektóre okazy są bardzo ruchliwe, zatem nie powinny być wprowadzone do przestrzeni z „powolnymi” rybkami. Wielkość akwarium musi być dopasowana do liczby rybek oraz ich potrzeb przestrzennych.

    Posiadanie akwarium wiąże się z regularną wymianą wody oraz czyszczeniem filtra – co najmniej raz na trzy miesiąca. Jako że większość rybek może przeżyć bez pożywienia nawet kilka tygodni, możemy pozostawić je w domu na okres urlopu. Aby jednak w pełni cieszyć się wakacjami i nie wyrzucać sobie zaniedbania, warto zainwestować w automatyczny karmnik.

 

Królik

   Króliki żyją średnio 6-8 lat. Królik potrzebuje swobody, dlatego należy wypuszczać go codziennie z klatki na 3-4 godziny. W tym czasie zwierzak kica sobie radośnie po domu i ma dostęp do wszystkich zakamarków – to determinuje konieczność dodatkowego zabezpieczenia przestrzeni domowej i uniemożliwienia królikowi dostania się do przewodów i niebezpiecznych stref.

   Przyszli właściciele powinni zdawać sobie sprawę, że królik nie jest zbyt towarzyskim zwierzęciem. Zbyt częste podnoszenie i przytulanie mogą sprowokować go do walki i ugryzień.

Króliki wymagają odpowiedniej pielęgnacji i racjonalnej diety. Ich leczenie bywa bardzo kłopotliwe, dlatego warto stawiać na profilaktykę. Uwaga! Króliki absolutnie nie nadają się do rodzin z bardzo małymi dziećmi – mogą być dla nich groźne.

 

Chomik

   Chomik to mało wymagające stworzonko, które żyje średnio 2-3 lata. Chomiki są łatwe i tanie w utrzymaniu, niewymagające i raczej przyjacielsko nastawione do ludzi. Uaktywniają się w porze nocnej, przez co mogą być dość irytujące dla opiekuna. Klatka powinna być myta przynajmniej raz w tygodniu – trociny wymieniane raz na kilka dni (w razie potrzeby). Jako że chomiki są z natury ruchliwe, powinniśmy dać im możliwość wybiegania się każdego dnia. W zupełności wystarczy godzina po zamkniętym wybiegu.

  Chomik może zostać sam w domu przez okres 4-5 dni pod warunkiem, że będzie miał dostęp do świeżej wody, ziaren i niepsujących się warzyw.

 

Świnka morska

   Świnka morska jest większa od chomika i ma nieco większe wymagania życiowe. Żyje średnio 7-9 lat i jest zwierzątkiem płochliwym i z natury nieufnym. Jej oswajanie może trwać nawet kilka miesięcy. Świnka, o wiele bardziej niż chomik, potrzebuje codziennych spacerów poza klatką. Zważywszy na jej wielkość może być nawet puszczona luzem po domu – o ile wcześniej zabezpieczymy wszystkie przewody elektryczne i niebezpieczne miejsca.

   Zwierzątka są bardzo łakome. Zdrowa i dorosła świnka może zjeść dosłownie wszystko co pojawi się w zasięgu jej wzroku, dlatego należy uważać, co dajemy jej do jedzenia.

 

Żółw

   Odejdźmy od chwilę od zwierząt futerkowych i przyjrzyjmy się najbardziej długowiecznemu zwierzęciu, które może przeżyć nawet 150 lat.  Żółw, bo o nim mowa, łatwo się oswaja i zazwyczaj rozpoznaje opiekuna. Niestety, zważywszy na swoją powolność, może wydawać się mało atrakcyjny dla dziecka, które chciałoby wejść ze zwierzęciem w jakąkolwiek interakcję.

Hodowla żółwia jest pasjonująca wyłącznie dla prawdziwych miłośników tych gadów. Największą atrakcją jest możliwość wyjścia z pupilem „na spacer”, tzn. położenia żółwia na trawie i podziwiania jak majestatycznie kroczy po ziemi.

   Żółwie lądowe wytrzymają długi czas bez pożywienia. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, powinniśmy dobrze odżywiać żółwia na kilka dni przed rozstaniem i zostawić pokarm na okres wyjazdu.

 Żółwia wodnego można zostawić na ok. 2 tygodnie bez pokarmu, ale konieczne jest zaopatrzenie zbiornika z wodą w filtr akwarystyczny.

 

Papużki faliste

   Papużka falista żyje średnio 7-9 lat, ale zdarzają się przypadki ptaków żyjących nawet 15 lat.  Papużka nie jest wymagającym pupilkiem; wystarczy codziennie wymieniać jej wodę i jedzenie, a raz na tydzień umyć klatkę (szufladę co trzy dni). W ciągu dnia powinna mieć możliwość latania poza klatką.

Co sprawia, że papużka jest tak często wybierana jako zwierzę domowe? Otóż ptaszek potrafi naśladować mowę człowieka oraz inne dźwięki. Ponadto ma bardzo ciekawe upierzenie i szybko przyzwyczaja się do opiekuna.

 

Nietypowe zwierzaki

   Nietypowe, egzotyczne zwierzęta podbijają serca Polaków. Ostatnimi czasy modne są egzotyczne papugi takie jak żako czy ara. Coraz obszerniejsza jest sekcja gadów i płazów. Dużą popularnością cieszą się również pająki m.in. jeden z największych na świecie – ptasznik czerwonokolanowy.

 

Kolorowanki zwierząt domowych:           https://www.przedszkola.edu.pl/kolorowanka-krolik.html

Kolorowanki zwierząt domowych i z gospodarstwa:       https://www.jakoloruje.pl/zwierzeta-domowe-i-gospodarstwo.html

Piosenka ,, Każdy ma jakiegoś bzika…”     https://www.youtube.com/watch?v=qaWtNwrKTpk

Piosenka DOMOWE ZOO   https://www.youtube.com/watch?v=0VT3CZzLZpY

NA GÓRĘ