• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1946579
    • Do końca roku: 228 dni
    • Do wakacji: 35 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-17

    Imieniny: Brunony, Sławomira

  • Kartka z kalendarza

Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz w  ramach kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich u uczniów, 26 września 2018r. uczniowie naszej szkoły zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miejsce to powstało, aby oddać hołd ludziom walczącym i tym, którzy poświęcili swoje życie za ojczyznę.

Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, cały czas oddziaływała na uczniów obrazem, światłem
i dźwiękiem.

Zwiedzający mieli okazję  poruszać się w scenerii  z lat II wojny światowej. Chodzić po granitowym bruku, wśród murów pokrytych dziurami po pociskach i emblematami Polski Walczącej. Wytyczona trasa wycieczki po muzeum przedstawiała wydarzenia w sposób chronologiczny i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne. Na parterze uczniowie zatrzymali się przy ekspozycji „Telefony”, gdzie mogli wysłuchać opowieści powstańców, potem przeszli przez salę „Okupacja”, w której ekspozycja poświęcona jest codziennemu życiu w okupowanej stolicy. Na ścianach obejrzeli plakaty z okresu poprzedzającego wybuch wojny i okresu okupacji w Generalnym Gubernatorstwie.

W następnych salach „Państwo Podziemne” i „Godzina W” dowiedzieli się o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego, akcji „Burza” i o wybuchu Powstania Warszawskiego. W sali „Drukarnia” zobaczyli maszyny drukarskie z lat 20-tych XX wieku, które były wykorzystywane przez podziemne drukarnie .

Duże wrażenie na wielu zwiedzających  zrobił stalowy monument, który przecina wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania   i ślady po pociskach. Dobiegające z niego brzmienie bijącego serca – symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie oglądali  również replikę samolotu Liberator B-24 w skali 1:1. Wokół samolotu zgromadzone są ciekawe eksponaty, związane ze zrzutami alianckimi dla Warszawy w 1944 roku.

Na kolejnym poziomie ekspozycji zobaczyli kolekcję powstańczych opasek, zakładanych na rękę w pierwszym dniu powstania, m.in, gen. Antoniego Chruściela o pseudonimie „Monter”.

Innym ciekawym obiektem w tym muzeum jest mini kino. Obejrzeliśmy w nim film „Miasto ruin”, wzruszający obraz pokazujący  niemal doszczętnie zniszczoną Warszawę. 

Ciekawym doświadczeniem było  także wejście do  repliki kanału. Było ciemno, co pozwoliło wczuć się w przeżycia powstańców, którzy ewakuowali się taką drogą pod płonącym miastem.

Wizyta w muzeum była dla nas bardzo ciekawą lekcją historii.

Wycieczkę zorganizowała p. Ewa Paliwoda-Olbert przy udziale p. Edyty Ulańskiej, Moniki Rosiak i Edyty Dołowiec.

NA GÓRĘ