• Odwiedziło nas: 1946579

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr1 w Sompolnie

Nasza społeczność szkolna w szczególny sposób uczestniczy w tegorocznej, setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

21 września 2018r. o godz. 13.00 wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkól podstawowych w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Celem udziału w projekcie było włączenie się naszej szkoły w ogólnopolskie obchody setnej rocznicy niepodległości, edukacja muzyczna, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych.

Przygotowując się do konkursu rozwijaliśmy swoje kompetencje społeczne i artystyczne. Wspólny śpiew Mazurka Dąbrowskiego, Roty   i Boże, coś Polskę był dla nas niezapomnianym przeżyciem.

26 września uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego, która miała na celu kształcenie kompetencji społecznych i obywatelskich. Oglądana wystawa pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć trudny okres naszej historii i uświadomiła im znaczenie niepodległości dla Polaków i pozwoliła docenić fakt życia w wolnym, demokratycznym kraju.

W październiku uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem dekorowali sale i korytarze w barwy narodowe, dzięki temu szkoła prezentowała się odświętnie.  We wszystkich klasach zrobione zostały gazetki tematyczne. Starsi uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne Polska niepodległa, które można było potem zobaczyć wyświetlane na tablicy multimedialnej na szkolnym korytarzu.  Nasi  młodsi koledzy i koleżanki zrobili kotyliony wykorzystane podczas święta niepodległości.

W bibliotece szkolnej została zaprezentowana wystawa poświęcona odzyskaniu niepodległości. Uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia pokazujące Polske w tamtym okresie. Przybliżona została sylwetka Piłsudskiego.

9 listopada był dniem, który szczególnie wyróżnił się  w kalendarzu naszej szkoły. Kształciliśmy swoje kompetencje w zakresie ekspresji i świadomości kulturalnej. Rano przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w biegu dla Niepodległej. Następnie  odbył sie uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście ze środowiska lokalnego, o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Rekord dla Niepodległej, potem klasy: 4d, 6b i 8b zaprezentowały program słowno-muzyczny pt. Droga do Niepodległości. Uroczystości towarzyszyła podniosła atmosfera. Wykorzystana została także aktywna tablica, która uatrakcyjniła występ naszych artystów. Zebrani goście i uczniowie  otrzymali śpiewniki z pieśniami patriotycznymi, dzięki temu wszyscy mogli  aktywnie brać udział w tym wyjątkowym dniu. Wagę tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz  pracownicy szkoły podkreślili galowym strojem. Uroczysty nastrój udzielił sie wszystkim uczestnikom szkolnej akademii.

9 listopada został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny - Polska - mój dom. Pierwsze miejsce zajęła Julia Ulańska (7a), II - Zofia Derda (4d), III Oliwia Wesołowska (4d). Wyróżnienia otrzymali: Martyna Gralak (4d), Łucja Dzwoniarkiewicz (4b), Krzysztof Dębski (5c). Uczniowie  z rąk pani dyrektor, Doroty Kaczmarczyk, otrzymali nagrody książkowe.