• Odwiedziło nas: 1946717

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W czwartek 29  listopada 2018 roku  naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „ARKONA” z Agencji Widowisk Historycznych z Torunia. Dzięki temu mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii - Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości. Rekonstruktorzy  przypomnieli i utrwalili w bardzo dostępnej formie informacje o zrywach narodowych i dążeniach Polaków do niepodległości.

Zademonstrowali mundury i wyposażenie żołnierza niemieckiego, polskich legionistów Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Błękitnej Armii powstałej we Francji pod dowództwem generała Hallera. Uczniowie dowiedzieli się sporo na temat plebiscytów, jakie przeprowadzono na terenie Warmii , Mazur, Powiśla  i Śląska. Dużą atrakcją okazała się zademonstrowana scenka rekrutacji legionistów i pokaz musztry żołnierzy polskich. Uczniowie biorący udział w dramie wcielili się w role ochotników i żołnierzy. Widowisko zakończył pojedynek na szable oficera armii niemieckiej i polskiej w umundurowaniu i uzbrojeniu odpowiednim dla tego  okresu. Zwycięzcą został legionista Piłsudskiego. Żywa lekcja historii przybliżyła i zilustrowała  nam wydarzenia, które znamy z kart podręczników.

Żywą lekcję historii Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości zasponsorowała Rada Rodziców.