• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1947161
    • Do końca roku: 228 dni
    • Do wakacji: 35 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-17

    Imieniny: Brunony, Sławomira

  • Kartka z kalendarza

Co się dzieje w naszej szkole w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę?

Nasza społeczność szkolna w szczególny sposób uczestniczy w tegorocznej, setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

            21 września 2018r. o godz. 13.00 wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkól podstawowych w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Celem udziału w projekcie było włączenie się naszej szkoły w ogólnopolskie obchody setnej rocznicy niepodległości, edukacja muzyczna, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych.

Przygotowując się do konkursu rozwijaliśmy swoje kompetencje społeczne i artystyczne. Wspólny śpiew Mazurka Dąbrowskiego, Roty   i Boże, coś Polskę był dla nas niezapomnianym przeżyciem.

            W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości  w dn.18.09.2018r. odbyła się wycieczka klas 3 gimnazjum, 8 i 7 szkoły podstawowej do kina Helios w Koninie na film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Film „Dywizjon 303” przedstawia losy polskich asów przestworzy, to historia inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Upowszechnia on  wiedzę historyczną na temat udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz promuje postawy patriotyczne. 

            26 września uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego, która miała na celu kształcenie kompetencji społecznych i obywatelskich. Oglądana wystawa pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć trudny okres naszej historii  
i uświadomiła im znaczenie niepodległości dla Polaków i pozwoliła docenić fakt życia  w wolnym, demokratycznym kraju.

            W październiku uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem dekorowali sale  i korytarze w barwy narodowe, dzięki temu szkoła prezentowała się odświętnie.  We wszystkich klasach zrobione zostały gazetki tematyczne. Starsi uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne Polska niepodległa, które można było potem zobaczyć wyświetlane na tablicy multimedialnej na szkolnym korytarzu.  Nasi  młodsi koledzy i koleżanki zrobili kotyliony wykorzystane podczas święta niepodległości.

            W bibliotece szkolnej została zaprezentowana wystawa poświęcona odzyskaniu niepodległości. Uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia pokazujące Polskę w tamtym okresie. Przybliżone  zostały też  sylwetki Polaków (Józefa Piłsudskiego,  Romana Dmowskiego  i Ignacego Paderewskiego), którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez  nasz kraj.

            9 listopada był dniem, który szczególnie wyróżnił się  w kalendarzu naszej szkoły. Kształciliśmy swoje kompetencje w zakresie ekspresji i świadomości kulturalnej. Rano przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w biegu dla Niepodległej. Następnie  odbył sie uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście ze środowiska lokalnego, o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Rekord dla Niepodległej, potem klasy: 4d, 6b i 8b zaprezentowały program słowno-muzyczny pt. Droga do Niepodległości. Uroczystości towarzyszyła podniosła atmosfera. Wykorzystana została także aktywna tablica, która uatrakcyjniła występ naszych artystów. Zebrani goście i uczniowie  otrzymali śpiewniki z pieśniami patriotycznymi, dzięki temu wszyscy mogli  aktywnie brać udział w tym wyjątkowym dniu. Wagę tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz  pracownicy szkoły podkreślili galowym strojem. Uroczysty nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom szkolnej akademii.

            9 listopada został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny - Polska - mój dom. Pierwsze miejsce zajęła Julia Ulańska (7a), II - Zofia Derda (4d), III Oliwia Wesołowska (4d). Wyróżnienia otrzymali: Martyna Gralak (4d), Łucja Dzwoniarkiewicz (4b), Krzysztof Dębski (5c). Uczniowie  z rąk pani dyrektor, Doroty Kaczmarczyk, otrzymali nagrody książkowe. Julia Ulańska  zajęła również pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Sto Lat Niepodległej Polski.

            22 listopada, już tradycyjnie w naszej szkole, odbył się happening muzyczny z okazji Święta Cecylii. Tego dnia na  każdej przerwie chętni uczniowie prezentowali swoje umiejętności i zdolności artystyczne. Wśród repertuaru znalazły się także pieśni patriotyczne.

            W czwartek 29  listopada naszą szkołę odwiedziła grupa artystyczna „ARKONA”  z Agencji Widowisk Historycznych z Torunia. Dzięki temu mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii - Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości. Rekonstruktorzy  przypomnieli i utrwalili w bardzo dostępnej formie informacje o zrywach narodowych i dążeniach Polaków do niepodległości. Zademonstrowali mundury i wyposażenie żołnierza niemieckiego, polskich legionistów Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Błękitnej Armii powstałej we Francji pod dowództwem generała Hallera. Uczniowie dowiedzieli się sporo na temat plebiscytów, jakie przeprowadzono na terenie Warmii, Mazur, Powiśla i Śląska. Dużą atrakcją okazała się zademonstrowana scenka rekrutacji legionistów i pokaz musztry żołnierzy polskich. Uczniowie biorący udział w dramie wcielili się w role ochotników i żołnierzy. Widowisko zakończył pojedynek na szable oficera armii niemieckiej i polskiej w umundurowaniu i uzbrojeniu odpowiednim dla tego  okresu. Zwycięzcą został legionista Piłsudskiego. Żywa lekcja historii przybliżyła i zilustrowała  nam wydarzenia, które znamy z kart podręczników.

NA GÓRĘ