• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 1946889
    • Do końca roku: 228 dni
    • Do wakacji: 35 dni
  • Kalendarium

    Piątek, 2024-05-17

    Imieniny: Brunony, Sławomira

  • Kartka z kalendarza

Święto Niepodległości

11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnia ono wydarzenia  z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. Dlaczego akurat w tym dniu świętujemy Dzień Niepodległości?

Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka o niepodległość Polski trwała długo, aż w końcu, po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał niepodległość.

Dlaczego jednak właśnie 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości?

11 listopada 1918 roku na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W tym czasie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 11 listopada 1918 roku rozpoczął się proces rozbrajania wojsk niemieckich i austriackich. Nazajutrz Piłsudski mógł zająć się tworzeniem niepodległego rządu.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je dopiero podczas transformacji systemowej w 1989 roku, jednocześnie ustanawiając je dniem wolnym od pracy.

Warto pamiętać, że liderami  procesu  odzyskania niepodległości przez Polskę byli:   Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty  i Ignacy Daszyński. Jest wśród nich artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy,  a także działacze społeczni.

Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami.

Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI.  Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali.

Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

NA GÓRĘ