• Odwiedziło nas: 1946774

Program Szkolnego Programu Wolontariusza

Cele programu:

• pomoc w nauce uczniom słabszym,
  • prowadzenie akcji pomocowych na rzecz osób potrzebujących , instytucji i organizacji społecznych,
  • kształtowanie w uczniach gotowości do poświęceń,
  • rozwijanie postawy aktywnego udziału w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym,
  • propagowanie idei wolontariatu i upowszechnianie tego typu programów wśród młodzieży,
  • rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego
    i lokalnego środowiska,
  • umożliwianie uczniom podejmowania własnych działań na rzecz potrzebujących - rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży,
  • zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym,
  • zaangażowanie ludzi młodych do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym oraz zapoznanie z ideą wolontariatu.

Założenia

Wolontariusz działa zgodnie z  poniższym kodeksem etycznym wolontariusza.

Wolontariusz powinien:

Być pewnym - Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym - Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym - Zgłaszaj sugestie, nie "uderzaj" w innych.

Przestrzegać zasad - Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie - Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problemy.

Chętnie uczyć się - Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać - Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą - Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

Być osobą, na której można polegać - Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole - Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny

KARTA ETYCZNA WOLONTARIUSZA

• Będę spełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą.
  • Nie będę składać obietnic, których nie jestem w stanie spełnić.
  • W przypadku niemożności wywiązania się z zobowiązań, poinformujemy o tym koordynatora pracy wolontariuszy.
  • Zachowam dyskrecją w sprawach prywatnych, będę unikać zachowań, które mogą być niewłaściwie rozumiane.
  • Będę otwarty na nowe pomysły i sposoby działania.
  • Wykorzystam szansę poznania i nauczenia się nowych rzeczy od innych osób.
  • Nie będę krytykować rzeczy, których nie rozumiem.
  • Będę pytać o rzeczy, których nie rozumiem.
  • Będę działać w zespole.
  • Będę osobą, na której można polegać.
  • Będę pracować lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego się ode mnie oczekuje.
  • Będę chętnie uczyć się. Wiem, że nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonanej pracy.
  • Będę uczestniczyć w obowiązkowych spotkaniach.
  • Postaram się być bardzo dobrym wolontariuszem.