• Odwiedziło nas: 1947030

SPOTKANIE Z GENERAŁEM

12 września uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z generałem Janem Podhorskim. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie. Wizyta generała miała związek z obchodami 77 rocznicy bitwy o Sompolno oraz odsłonięcia tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Generał urodził się w 1921r. w Budzyniu a od 1926 roku mieszkał w Rakoniewicach, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Gimnazjum ukończył w Wolsztynie, gdzie również uczęszczał przez ponad rok do liceum aż do wybuchu wojny w 1939 roku. 24 sierpnia 1939 jako ochotnik zgłosił się do Batalionu Obrony Narodowej „Opalenica”, w którym walczył z Niemcami podczas kampanii wrześniowej. Z tym też oddziałem, jako 18 – latek, stoczył bitwę o Sompolno dnia 12 września 1939 r. Udało się Niemców pokonać, lecz następnego dnia, gdy oddziały polskie odeszły, Niemcy zajęli miasto.

W kwietniu 1942 roku, generał przyłączył się do Narodowych Sił Zbrojnych, których część została scalona z AK. W jej szeregach brał udział w powstaniu warszawskim, walcząc kolejno w Pułku NSZ im. Wł. Sikorskiego, następnie w 2. kompanii Batalionu AK „Miłosz” śródmiejskiej Grupy „Radwan”. Po zakończeniu powstania więziony był przez Niemców w Stalagu IV B w Muehlbergu nad Łabą. Po wojnie współorganizował też działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej, w której zajmował się sprawami wojskowymi. Po rozbiciu grupy przez Urząd Bezpieczeństwa, po 6 miesięcznym pobycie w areszcie, został skazany na 7 lat pozbawienia wolności (po uwzględnieniu amnestii na 3 lata). Więziony był Więzieniu we Wronkach. .Wieloletni działacz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Autor dwóch książek wspomnieniowych.

Od 2016 roku jest generałem brygady w stanie spoczynku.

Podczas spotkania z młodzieżą generał opowiadał o swoich przeżyciach związanych z kampanią wrześniową oraz walkami o Sompolno. Spotkanie bardzo zainteresowało zebranych, którzy z dużym zainteresowaniem słuchali wspomnień naocznego świadka wydarzeń sprzed 77 lat.