• Odwiedziło nas: 1950745

ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W SOMPOLNIE

Drodzy uczniowie!

Od poniedziałku (25 maja) będziecie mieć możliwość zwrócenia lektur szkolnych do biblioteki szkolnej. Zapoznajcie się z zasadami, jakie będą panować w pomieszczeniu bibliotecznym:

1. Ustalono zasady korzystania z biblioteki szkolnej.

2. Biblioteka szkolna czynna jest w godzinach: 13.00 do 15.00, w dni :

- poniedziałek, wtorek – zwrot książek

- środa – wypożyczanie.

3. Bibliotekarz wyznaczył miejsce składowania oddawanych książek oznaczone datą, w której zostały przyjęte.

4. Książki odbywają kwarantannę – przechowywane są w wyznaczonych miejscach przez 72 godziny. Ich odłożenie na półki i ponowna możliwość wypożyczenia ma miejsce dopiero po upływie kwarantanny.

5. Zapewniono pracownikowi biblioteki preparat do dezynfekcji rąk, a w razie potrzeby środki ochrony osobistej – rękawice jednorazowe, maseczki ochronne, ewentualnie przyłbicę.

6. W bibliotece może jednocześnie przebywać do 3osób (w tym bibliotekarz).

7. Ograniczono dostęp do urządzeń aktywowanych dotykiem, a także do księgozbiorów                      w wolnym dostępie i katalogów kartkowych.

8. Częste wietrzenie nieklimatyzowanych pomieszczeń.

9. Nie angażowanie w bezpośredni kontakt z użytkownikiem biblioteki osób powyżej 60 r.ż. oraz przewlekle chorych.

10. Wytyczne dla pracownika biblioteki szkolnej:

- Przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do pracy obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem.

- Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków przy zmniejszeniu rekomendowanego dystansu 2 metry od czytelnika.

- Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników.

- Regularnie często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

-  Podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

-  Starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.

-  Dołożyć wszelkich starań, aby stanowiska pracy były czyste i higieniczne, szczególnie po zakończonym dniu pracy. Należy pamiętać o dezynfekcji powierzchni dotykowych, jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka.

- Regularnie (kilka razy w ciągu dnia) czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.

11. Zapewniono użytkownikom biblioteki możliwość skorzystania ze środków do dezynfekcji rąk przy wejściu do pomieszczenia biblioteki.

12. Organizacja sposobu korzystania z biblioteki uwzględniająca wymagany dystans przestrzenny (minimum 2 metry).

13. Dopilnowanie, aby czytelnicy dezynfekowali dłonie przy wejściu, ewentualnie zakładali rękawice ochronne oraz posiadali ochronę zakrywającą usta i nos (w przypadku zmniejszenia rekomendowanego dystansu społecznego).

14. Zapewniono sprzęt i środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach pracy i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.

Bibliotekarz szkolny

Edyta Jankowska